Gıdalarda Fiziksel Tehlike Testleri


Bir gıda üretim sürecinde üç tür tehlike bulunmaktadır: kimyasal tehlikeler, biyolojik tehlikeler ve fiziksel tehlikeler. Yabancı cisimler, kontamine bir ürünün en bariz kanıtıdır ve bu nedenle büyük olasılıkla üretim veya tüketici şikayetlerine neden olur. Buna karşılık, kimyasal veya biyolojik kirleticilerin çok sayıda insanı etkileme olasılıkları daha düşüktür.

Gıdalarda Fiziksel Tehlike Testleri

Fiziksel tehlikeler, bir gıda maddesinde, tüketicilerin hastalanmasına veya yaralanmasına neden olan herhangi bir yabancı nesnedir. Bu yabancı nesneler arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, kemik parçaları, metal parçaları, ürün ambalajı parçaları, toz ve taş parçaları, cam veya ahşap parçaları, ölü böcekler veya normalde gıda ürünlerinde bulunmaması gereken başka yabancı maddeler yer alır.

Bu tür kirleticilerin kaynakları arasında hammaddeler, bakımı iyi yapılmamış tesisler ve ekipmanlar, uygun olmayan üretim prosedürleri ve kötü çalışan uygulamalar bulunmaktadır.

Gıdalarda fiziksel tehlikeleri önlemek amacı ile kontrol yöntemleri, hammadde muayenesi, metal dedektörleri, kemik parçalarını tespit etmek için x-ray teknolojisi, etkin haşere kontrolü, önleyici ekipman bakımı ve uygun sanitasyon prosedürleri uygulanmalıdır. Ayrıca, ambalaj malzemeleri uygun şekilde taşınmalı, uygun nakliye, teslim alma ve depolama süreçleri uygulanmalı ve kurcalamaya karşı korumalı olmalıdır.

Bildirilen yabancı cisim şikayetlerinde en yaygın gıda kategorileri sırası ile şunlardır: alkolsüz içecekler, sebzeler, bebek gıdaları, meyveler, tahıllar, balıkçılık ve çikolata ve kakao ürünleri. Başlıca endişe duyulan malzemeler ise şunlardır: kırık cam, ağaç parçaları, taş parçaları, metal parçaları, ölü böcekler ve benzer pislikler, kemik parçaları ve plastik parçaları.

Gelişmiş laboratuvar testleri ile, işletmelerin uyguladıkları güvenli gıda yönetimi kapsamında gıda ürünlerinde fiziksel tehlikeler tespit edilmektedir.

Kısaca gıdalarda fiziksel tehlikeler genelde istenmeden kontaminasyon veya kötü gıda işleme uygulamalarından kaynaklanır. Örneğin, saç telleri, tırnak, oje, toz, toprak, aşınmış veya yontulmuş mutfak eşyaları, kaplardan dökülen metal parçalar ve kirler birer fiziksel tehlike kaynağıdır.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile gıdalarda fiziksel tehlike testleri hizmetleri vermektedir.