Gıda Ürünlerinin Sağlık Testleri


Gıda ürünleri üzerinde yer alan sağlık ile ilgili bilgiler, giderek daha fazla kullanılmaktadır. Sağlık iddiaları, genelde faydalı bileşenleri, işlevleri veya sağlık sonuçlarını içermektedir. Sağlıklı bir beslenme şekli, her türlü yetersiz beslenmenin yanı sıra şeker, kalp hastalığı, felç ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olmaktadır. Sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği, sağlığa yönelik küresel risklerin başında gelmektedir.

Gıda Ürünlerinin Sağlık Testleri

Enerji alımı, yani kalori alımı, enerji harcaması ile dengede olmalıdır. Sağlıksız kilo alımını önlemek için toplam yağ, toplam enerji alımının yüzde 30’unu geçmemelidir. Doymuş yağ alımı, toplam enerji alımının yüzde 10’undan az olmalıdır. Trans yağ alımı, yağ tüketiminde doymuş yağlardan ve trans yağlardan doymamış yağlara doğru bir yönelme ile toplam enerji alımının yüzde 1’inden daha az olmalıdır. Bir sonraki adımda endüstriyel olarak üretilen trans yağların ortadan kaldırılması hedeflenmelidir.

Bununla birlikte, artan işlenmiş gıda üretimi, hızlı şehirleşme ve değişen yaşam şekilleri, beslenme düzenlerinde bir değişimi zorunlu kılmıştır. İnsanlar artık enerji, yağ, serbest şeker ve tuz (sodyum) bakımından daha yüksek gıdalar tüketiyor ve birçok insan yeterince meyve, sebze ve tam tahıllar gibi diğer lifli gıdaları tüketmiyor.

Çeşitlendirilmiş, dengeli ve sağlıklı bir beslenme şeklinin yapısı, yaş, cinsiyet, yaşam tarzı ve fiziksel aktivite derecesi gibi bireysel özelliklere, kültürel bağlama, yerel olarak mevcut yiyeceklere ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte, sağlıklı bir beslenme şeklinin temel ilkeleri aynıdır. Uzmanlar, sağlıklı beslenmeyi sürdürmek için, her zaman sebzelerin yemeklere dahil edilmesini, atıştırmalık olarak taze meyve ve çiğ sebze yenmesini, mevsim meyve ve sebzelerinin tercih edilmesini ve çeşitli meyve ve sebzelerin tüketilmesini önermektedir.

Bütün bu sayılan değerler gelişmiş laboratuvarlarda ileri teknolojik yöntem ve ekipmanla ayrıntılı olarak belirlenmektedir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile gıda ürünlerinin sağlık testleri hizmetleri vermektedir.