Gizlilik


Gıda güvenliği sorunları, aslında insanlık kadar eskidir. Çok eski zamanlardan beri insanlar, tüketilen gıdaların kendilerine zarar vermemesi için stratejiler geliştirmiştir. Bugün herhangi bir teknoloji ile gıda üretmek için, insan ve hayvan sağlığını korumaya yönelik tüm önlemlerin alınması gerekmektedir. Günümüzde tüketilen gıdalar, uzun süredir güvenli kullanımlarına dayanarak genelde güvenli görülmektedir. Ancak bu tarihsel güvenlik kabulü, bazı geleneksel gıdaların bazı durumlarda olumsuz sağlık etkilerine neden olmayacağı anlamına gelmemektedir.

Gizlilik

Günümüzde hem doğal hem de insan yapımı mikrobiyal kirleticiler ve potansiyel toksik kimyasallar, tüketilen gıdalarda karşılaşılan risklerin çoğunun kaynağıdır. İnsanların gıda kaynaklı virüs ve bakterilerin neden olduğu ajanlardan korunmasını sağlamak en büyük önceliktir. Gıdalarda bulunan çeşitli kimyasal bileşiklerin güvenliği de ayrıca önemli bir konudur. Çünkü ortalama bir beslenme şekli, çok sayıda kimyasal maddeden oluşmaktadır. Bunlardan bir kısmı, bitkilerin böceklere ve diğer zararlı otlara karşı koruması için dışarıdan uygulanan ve toksik olabilen pestisitlerdir ve pestisit artıkları ciddi kirletici maddeler olarak ortaya çıkmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından geliştirilen Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme çalışmaları sırasında, yapılan test ve incelemelerden elde edilen bilgiler gizlilik içinde korumaktadır ve zorunlu olmadıkça üçüncü taraf ile paylaşılmamaktadır.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme hizmetleri vermektedir.