Akreditasyon


Bugün gıda güvenliğini tehdit eden gelişmelerden biri de genetiği değiştirilmiş ürünlerden elde edilen gıdanın güvenliğidir. Bunun nedeni, genetiği değiştirilmiş gıdaların doğal olarak geleneksel gıdalardan daha az güvenli görülmesidir. Bu nedenle genetiği değiştirilmiş gıdalar ile ilgili deneyim eksikliği ve yeni teknolojiler hakkındaki endişeler yüzünden, bu gıdalar genelde geleneksel gıdalara uygulanmayan sıkı güvenlik değerlendirmelerine tabi tutulmaktadır.

Akreditasyon

Birçok kimyasal maddenin karmaşık ve değişken karışımları olan bütün gıdaların güvenliğinin değerlendirilmesi, tek tek kimyasalların güvenliğini değerlendirmeye göre oldukça güçtür. Bu bakımdan genetiği değiştirilmiş gıdaların güvenliğini değerlendirmeye yardımcı olmak için yeni yaklaşımlar geliştirilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından geliştirilen Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme programı, genetiği değiştirilmiş ürünler dahil bütün gıda maddelerinin güvenlik ve kalitesini belirlemeye yönelik bir programdır ve akreditasyon konusunda EAF Accreditation ile birlikte çalışmaktadır. EAF Accreditation, uluslararası standartlara ve gerekliliklere uygun olarak çalışan, kamu yararını göz önünde bulundurarak bütünlük ve tarafsızlığını koruyan ve bağımsız, tarafsız ve şeffaf bir akreditasyon kuruluşudur. EAF tarafından alınan kararlar herhangi bir ticari veya mali yükümlülüğe tabi değildir.

Kuruluşumuz tarafından geliştirilen gıda güvenliği standardı çerçevesinde EAF Accreditation, dünyanın çeşitli yerlerindeki yetkili kuruluşları akredite etmektedir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme hizmetleri vermektedir.