Gıda Hijyeni Nedir?


Gıda işletmeleri, faaliyetlerinin tüketiciye zarar verme riskini en aza indirmeyi sağlamak zorundadır. Gıda güvenliğine uymanın bir parçası, sunulan gıda maddelerinin yenmek için güvenli olduğundan emin olmak için gıda hijyeni ve gıda standartlarını doğru ve sistematik bir şekilde yönetmektir.

Gıda Hijyeni Nedir?

Gıda güvenliği olarak da bilinen gıda hijyeni, yiyecek veya içeceklerin, tüketicilerin gıda kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini azaltacak şekilde işlenmesi, hazırlanması ve saklanması olarak tanımlanmaktadır. Gıda güvenliği ilkeleri, gıdanın kontamine olmasını ve gıda zehirlenmesine neden olmasını önlemeyi amaçlamaktadır.

Gıdanın insan tüketimi için güvenli olmasını sağlamak, yiyecek hazırlama sürecinin en kritik aşamasıdır. Bu, ürünün tarladan toplanmasından tüketicinin tabağına kadar değişmektedir. Yani gıda hijyeni, evde olduğu kadar restoranda, perakende mağazasında veya gıda fabrikasında da önemli bir konudur. Toplumda gıda güvenliği konusu, giderek artan bir farkındalık haline gelmiştir. Gıda geri çağırmaları ve gıda salgınları hakkında çok sık haber duyulmaktadır. Her yıl milyonlarca insan gıda kaynaklı bir hastalığa maruz kalmakta ve binlerce kişi yaşamını kaybetmektedir.

Gıda maddeleri güvenli değilse, tüketilmemelidir. Bunun en basit örneği güvenli içme suyudur. Bilinen bir kaynaktan gelmeyen su veya gıda maddesi asla tüketilmemelidir. Gıda maddelerinde bulunan bakteri, virüs ve parazitler, gıda zehirlenmelerinin başlıca nedenidir. Gıdaların kirlenmiş olup olmadığını anlamak her zaman kolay değildir.

Gıda hijyeni ve güvenliği, mikropların gıdalarda çoğalmasını ve tehlikeli seviyelere ulaşmasını engellemek içindir. Aynı zamanda insanların sağlıklı olmasını sağlamakta ve ilaç ve tıbbi kontrollerin maliyetini önlemektedir. Dünya genelinde işletmeler, personel çalışmama süresi yüzünden çük büyük zarara uğramaktadır.

Çapraz bulaşma, gıda zehirlenmesinin başlıca nedenidir ve genellikle çiğ yiyeceklerde ve tüketime hazır yiyeceklerde bakteriler bir gıdadan diğerine geçmektedir. Bu nedenle, işletmelerin güvenli yiyecekler üretmesi ve tüketicilere sunması için iyi bir gıda hijyeni şarttır.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme hizmetleri vermektedir.