Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) Etiketli Ürünler Neden Daha Prestijli?


Gıda tedarik zincirindeki gıda üreticileri ve perakendecileri için gıda güvenliğinin yüksek bir standartta karşılanması ve tüketicileri potansiyel sağlık risklerinden korumak için zararlıların proaktif olarak önlenmesi önemlidir. Üretici firmaların sadece gıdanın güvenli olmasını sağlamakla kalmaması, aynı zamanda tüketicilere gıdalar hakkında net, doğru ve bilimsel kanıtlara dayalı bilgi sağlaması gerekmektedir. Yasal düzenlemeler, yanıltıcı bilgi ve iddiaların kullanımını yasaklamaktadır. Bu aynı zamanda işletmeler arasında adil rekabeti de sağlamaktadır.

Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) Etiketli Ürünler Neden Daha Prestijli?

Gıda etiketleme, tüketiciyi satın aldığı gıda hakkında bilgilendirmenin ve tüketicileri korumanın başlıca yoludur. Gıda etiketleme ile tüketicilere, bileşenler, beslenme, menşe ve güvenlik bilgileri yanı sıra saklama süresi, kullanım şekli, hazırlama talimatları ve alerjenler gibi temel bilgiler verilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından geliştirilen Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) etiketi ise, gönüllü bir uygulamadır ve hızla yayılmaktadır. Bu etiket yukarıda sayılan temel bilgiler dışında gıda maddelerinin tarladan tüketicinin masasına kadar yolculuğunda, tedarik zinciri üzerindeki tüm firmaların, güvenilir hijyen koşullarına uyduğunun bir kanıtı olmaktadır.

Sürdürülen bilimsel araştırmalar, gıda üretiminde güvenlik ve sağlık konularında bilinçlenmeyi arttırmaktadır. Ancak etiket türlerinin ve kapsamlarının artması doğal olarak tüketicilerde kafa karışıklığına da neden olmaktadır. Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) etiketi, daha sade, kolay anlaşılır ve amaca uygun bir belgelendirme programına dayanmaktadır ve bu nedenle daha prestijli kabul edilmektedir. Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) etiketi sayesinde tüketiciler, sağlık, kalite, izlenebilirlik, güvenlik ve sürdürülebilirlik açısından rahat gıda seçimi yapabilmektedir.

Ne yazık ki her sektörde olduğu gibi burada da gıda sahtekarlığı önemli bir problemdir. Avrupa Parlamentosu da gıda sahtekarlığını, gıda zinciri içindeki yapısal zayıflığı yansıtan ve büyüyen bir trend olarak görmektedir. Dolandırıcılık riski, gıda zincirinin karmaşıklığı ve sınır ötesi karakteri yüzünden artmaktadır. Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) etiketi bu açıdan da tüketici güvenini hak etmektedir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme hizmetleri vermektedir.