Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) Etiketinin Avantajları Nelerdir?


Gıda güvenliği, temizlikten çok daha fazlasını ifade etmektedir. Bir gıda güvenliği sistemi, örneğin şu uygulamaları içermektedir:

Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) Etiketinin Avantajları Nelerdir?

  • Gıdaların zararlı bakteriler ve yabancı cisimler dahil olmak üzere kontaminasyon risklerinden korunması
  • Mevcut bakterilerin, tüketicilerin hastalanmasına veya gıdanın erken bozulmasına neden olacak ölçüde çoğalmasının önlenmesi
  • Uygun yöntemlerle pişirerek veya işleyerek gıdalardaki zararlı bakterilerin yok edilmesi
  • Uygun olmayan veya kontamine gıdaların uygun yöntemlerle yok edilmesi

Gıda zinciri üzerindeki işletmelerin bir gıda güvenliği sistemi uygulamaları birçok fayda getirmektedir. Örneğin müşteri memnuniyetini arttırmak, iyi bir ün kazanmak, sadık müşteri sayısını arttırmak, gıda israfının önüne geçmek ve bu yoldan işletme maliyetlerini düşürmek ve daha yüksek kar elde etmek, albenisi olan bir işyerine sahip olmak, çalışanların moralini yükseltmek, personel devrini düşürmek, yürürlükte olan gıda güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelere uymak, kısaca daha iyi iş güvenliği koşullarına sahip olmak, bir gıda güvenliği sistemi uygulamasının işletmelere getirdiği faydalar arasındadır.

Genel olarak gıda etiketleri yasal bir gerekliliktir ve birçok nedenle tüketicilerin satın aldıkları gıdalar hakkında bilinçli seçim yapmalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda gıdaları güvenli bir şekilde saklamalarına ve kullanmalarına imkan vermekte ve ne zaman tüketilecekleri açısından uyarıcı olmaktadır. Bunların hepsi gıda israfını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu etiketler, gıdaların içeriklerini, hazırlama uygulamalarını ve raf ömrünü belirtmeye yardımcı oldukları için gıda güvenliği açısından önemlidir.

Diğer taraftan işletmelerde, kuruluşumuz tarafından geliştirilen Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) ve benzer gıda güvenlik programlarının uygulandığını kanıtlayan etiketler ise gönüllü bir uygulama olmasına rağmen hızla yayılmaktadır ve işletmelerin gıdaların tarladan tüketicinin masasına kadar yolculuğunda, güvenilir hijyen koşulları altında hazırlandığının bir kanıtıdır. Önceden paketlenmiş gıdaların izlenebilirliğine ve pazarlanmasına yardımcı olduğu için gıda güvenlik etiketlemesi önemli kabul edilmektedir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme hizmetleri vermektedir.