Gıda Güvenliği Neden Önemli?


Gıda güvenliğini ve hijyenini sağlamak, tüketicilerin sağlığını gıda kaynaklı hastalıklardan ve gıda zehirlenmelerinden korumaya yardımcı olduğu için son derece önemlidir. Gıda zehirlenmeleri, gıdalar, bakteriler, virüsler ve diğer mikroplarla kirlendiği zaman ortaya çıkmaktadır ve kontamine gıdayı tüketenleri hasta etmektedir. Genel olarak gıda zehirlenmeleri evde atlatılabilse de bazen ciddi olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Bu nedenle, tüketicileri gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olmak zorundadır.

Gıda Güvenliği Neden Önemli?

Yürürlükte olan gıda güvenliğine yönelik yasal düzenlemeler, gıda işletmelerinin gıda görevlerini güvenli ve hijyenik bir şekilde yerine getirmesini zorunlu kılmaktadır. Tüketicilere sağlığa zararlı gıda tedarik etmek suçtur. Gıda işletmeleri, tüketicilere yiyecek tedarik ederken özen göstermekle yükümlüdür ve gıda güvenliği ve gıda hijyeni en öncelikli konudur.

Gıda kaynaklı hastalıklar toplum sağlığı üzerinde bir yüktür ve sağlık hizmetlerinin maliyetini önemli ölçüde arttırmaktadır. Aslında gıda kaynaklı hastalıklar, önlenebilir bir sağlık sorunudur. Herkes gıda kaynaklı bir hastalığa yakalanabilir, ancak bazı insanlar daha büyük risk altındadır. Örneğin 4 yaşından küçük çocuklar en çok, toksin üreten Escherichia coli gibi bazı gıda kaynaklı patojen enfeksiyonlarına maruz kalmaktadır. 50 yaşından büyük kişiler ve bağışıklığı azalmış kişiler, genelde gıdalar yoluyla bulaşan bağırsak patojenlerine karşı daha büyük risk altındadır. Kısaca daha güvenli gıda, daha sağlıklı ve daha uzun ömür ve daha az maliyetli sağlık hizmetinin yanı sıra daha dayanıklı bir gıda sektörü vaat etmektedir.

Mikroplar ve kimyasal kirleticiler dahil gıda tehlikeleri, çiftlikten sofraya herhangi bir noktada gıda tedarikine girmektedir. Çiftlikteki süreçlerden mutfaktaki uygulamalara kadar insan faaliyetleri gıda güvenliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Gıda maddelerini güvende tutmada birçok güçlük söz konusudur. Bu bakımdan Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) ilkelerini uygulamak, firmaların performansına ve güvenilir olmasına katkı sağlamaktadır.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme hizmetleri vermektedir.