Gıda Alerjenleri Nedir?


Gıda alerjenleri, yiyeceklerde ve bunların türevlerinde genelde doğal olarak oluşan ve insanlarda anormal bağışıklık tepkilerine neden olan proteinlerdir. Günümüzde dünya çapında gıda alerjilerinin yaygınlığının arttığına inanılmaktadır. Küçük çocuklar için en yaygın alerjenler süt ve yumurtadır. Ancak genelde çocuklar 5-7 yaşına geldiklerinde bu alerjileri aşmaktadır. Öte yandan ileri yaşlarda deniz ürünleri, yer fıstığı ve ağaç yemişlerine karşı alerjilerin geliştiği ve ömür boyu sürdüğü bilinmektedir.

Gıda Alerjenleri Nedir?

Pratik olarak tüm gıdalar, içindeki proteinlere duyarlı hale gelen bir kişide alerjik reaksiyona neden olma kapasitesine sahiptir. Ancak ağırlıklı olarak alerjik reaksiyonların, yer fıstığı, fındık, soya, süt, yumurta, hububat, deniz ürünleri, balık ve susam gibi yiyeceklerde olmaktadır. Gıdalara alerjik reaksiyonlar, hafif rahatsızlıklardan deri döküntülerine ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden astıma kadar büyük farklılıklar göstermektedir. Genellikle gıdaya karşı birçok tepki topluca gıda alerjileri olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte, gerçek gıda alerjileri, gıda intoleranslarını içeren, gıdalara karşı çeşitli bireysel tepkilerin sadece bir kısmını temsil etmektedir.

Bugün için gıda alerjilerinin tedavi yöntemleri, güç de olsa uygulanmaktadır. Ancak bir gıda alerjisini yönetmenin en başarılı yöntemi, alerjen içeren tüm gıdalardan kaçınmaktır. Nüfusun sadece küçük bir kısmını etkileyen gıda alerjilerine rağmen, risk yönetimi ve temel gıda alerjenleri için zorunlu ürün etiketlemesi, gıda işletmeleri için kritik gıda güvenliği konuları arasındadır.

Gıda alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin belli gıdalara alışılmadık şekilde tepki vermesidir ve genellikle hafif olsa da, bazen ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Gıda alerjileri, vücudun enfeksiyona karşı savunması olan bağışıklık sisteminin, gıdada bulunan proteinleri yanlışlıkla bir tehdit olarak görmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu sırada vücutta bir takım kimyasallar açığa çıkmakta ve bu kimyasallar alerjik reaksiyon belirtilerine neden olmaktadır. Bütün gıdalar alerjik reaksiyonlara neden olabilir, ancak çoğu gıda alerjisinden sorumlu olan belli gıdalardır.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme hizmetleri vermektedir.