Birden Fazla Sertifikalandırmaya İhtiyaç Var mı?


Dünyanın her yerinde gıda sektörü standartlaştırılmış değildir. Bazı ülkeler ise belli bir gıda güvenliği sertifikası aramaktadır. Bu bakımdan küresel alanda gıda ticareti yapan işletmeler için birden fazla standarda sertifika almak gerekebilir. Örneğin Çin’de resmi kuruluşlar kendi standartlarını belirler. Bazen de işletmeler, bir tedarikçi firmadan belli bir programa göre sertifika almalarını istemektedir (BRC - İngiliz Perakendeciler Birliği, HACCP - Risk Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları, SFQ - Güvenli Kaliteli Gıda ya da FSS - Gıda Güvenliği Sistemi gibi).

Birden Fazla Sertifikalandırmaya İhtiyaç Var mı?

Küresel Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI) altındaki gıda güvenliği programlarından birine sertifikalı olmak, işletmelerin genel maliyetlerini ve tekrarlarını azaltmaya yardımcı olacaktır, çünkü bu standartlar dünya çapında hükümetler ve perakendeciler tarafından giderek daha fazla tanınmakta ve kabul edilmektedir. Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) de bu kapsamdadır.

Bazı özel durumlarda, yukarıdaki belgelendirme programlarından birine ilave olarak sektöre özel bir sertifikaya sahip olmak, bir işletmeye kendi sektöründe rekabet avantajı sağlayabilir. Örneğin, sürdürülebilir bir paketleme şirketi, ürünlerinin kontaminasyon veya kurcalamaya karşı güvenli olduğunu göstermek için bu yönde bir sertifika isteyebilir.

Burada şu nokta çok önemlidir. Bir işletmenin sertifikalı olup olmaması, ürünlerinin güvenli veya sürdürülebilir olmadığı anlamına gelmez, ancak üçüncü taraf bir kuruluş tarafından doğrulanması, işletmelere ve tüketicilere güven kazandırmaktadır.

Küresel, ulusal veya sektöre özel sertifika almak, bir işletmenin nerede ve kiminle iş yaptığına ve hangi standartların beklendiğine veya gerekli olduğuna bağlıdır. Küresel bir sertifika, farklı sertifika kuruluşları tarafından yinelenen denetim ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Bu aynı zamanda maliyet tasarrufu anlamına gelir. Bu bakımdan Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) sertifikasyonu önemlidir. Bu belge, bir gıda ürününün, standartlarda ve piyasa tarafından belirlenen taleplerde yer alan güvenlik ve kullanıma uygunluk gerekliliklerine uygun olduğunu kanıtlamaktadır.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile Gıda Güvenliği Sistemi (FSS) belgelendirme hizmetleri vermektedir.

Merak Edilenler