Türk Kahvesi Gıda Güvenliği Sertifikası


Türk kahvesi, on dördüncü yüzyıl başlarından beri bilinmektedir ve tüketilmektedir. İlk olarak bugünkü Etiyopya’da (eski Habeşistan) bulunan Kaffa bölgesinde keşfedildiği ve daha sonra Yemen’de yaygınlaşmıştır. Osmanlı’lara gelişi ise Yavuz Sultan Selim döneminde olmuştur (on altıncı yüzyıl başları). Hatta sarayda kahvecibaşı adı verilen bir rütbe de ortaya çıkmıştır. Bu kişiler Padişaha ve yakın çevresine kahve pişirmekle görevliydi ve sadık ve sır tutmasını bilenler kişiler olurdu. Saraydan sonra konaklara ve evlere kahvenin girmesi çok sürmemiştir. İstanbul’da ilk kahvehane Tahtakale’de açılmıştır. Ancak o zamanın kahvehaneleri, kahve içilerek kitaplar okunan, sohbetler edilen, satranç oynanan, kısaca keyifli zaman geçirilen yerler olmuştur. Kısa sürede halk kahve tutkunu olmuştur. Avrupa’nın kahve ile tanışması Osmanlılar sayesinde olmuştur. Kahvenin tadı, kahve çekirdeklerinin doğru kavrulmasından, ince öğütülmesinden ve kömür ateşinde yavaş pişirilmesinden gelmektedir.

Türk Kahvesi Gıda Güvenliği Sertifikası

Günümüzde ise artık tüketilmeye hazır kahveler üretilmekte, paketlenmekte ve dağıtılmaktadır. Kahve üretiminde kaliteyi belirleyici birçok faktör söz konusudur. Bunlar, duyusal analiz süreçleri ve tekniklerinden, test doğruluğunu arttırmak için kullanılan istatistiksel araçlara kadar değişkenlik göstermektedir. Gelişmiş laboratuvarlar, meyve mikrobiyolojisi ve kahve kalitesi arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır ve mayaların, mantarların ve bakterilerin işleme sırasında kahvenin kalitesini nasıl etkilediği ayrıntılı olarak incelenmektedir. Bu arada hammaddenin manipülasyonundan kaynaklanan kalite düşüklükleri ve ıslak işleme ve spontan fermantasyon arasındaki ilişki dahil kahve üretiminde kullanılan biyoteknolojik süreçler üzerinde durulmaktadır.

Kahve işlemeye yönelik üretim tekniklerinin çoğu, üretim, hasat, hasat sonrası ve pazarlamayı kapsayan geniş bir bakış açısına sahiptir. Kaliteyi etkileyen faktörler ve bunların işleme sırasında niteliksel azalmaya veya kazanımlara nasıl yol açtıkları test ve analizler ile belirlenmektedir. Laboratuvar çalışmaları, istatistik, biyokimya, analitik kimya ve mikrobiyoloji gibi alanları farklı teknolojiler ve süreçler kullanarak analiz sonuçlarına bağlayan çok disiplinli bir bakış açısı sunmaktadır.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile Türk kahvesi gıda güvenliği belgelendirme hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme