Toz ve Tablet Formundaki Gıdaların Sağlık Sertifikasyonu


Dünyanın nüfusu artmaya devam ediyor. Bir yandan da modern tıp, bu nüfusun her zamankinden daha uzun yaşamasını sağlamaya çalışıyor. Ve dünyadaki doğal kaynaklardan, küresel boyutta herkesin beslenmesi gerekiyor. Bu nedenle gıdanın sürdürülebilirliği için çözümler bulunması, çevresel etkilerin azaltılması ve artan gıda üretim seviyeleri için planlama yapılması gerekiyor.

Toz ve Tablet Formundaki Gıdaların Sağlık Sertifikasyonu

Bugün hayal gibi görünse de gelecekte, toz ve tablet biçimindeki yiyecekler, hızlı ve kullanışlı gıdaların özü olacak. Belki gelecekte market alışverişi, hazırlık süresi, yemek yemek için geçirilen zaman ve sonrasında yıkanacak tencere ve tabaklar olmayacak. Tüketiminin en verimli hali yaşanacak. Yapılması gereken tek iş, yenecek yemeğin hapına karar vermek olacak. Böyle bir toz veya tablet, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerecek ve vücudu tok ve doymuş hissettirecek. Şimdi tamamen bilim kurgu olsa da, gıda sektöründe bu gerçeğe yaklaşan gelişmeler olmaktadır.

Kolaylık, tam beslenme ve sınırlı çevresel etkiye sahip en yeni gıda ürünleri toz gıdalardır. Öğün yerine geçen toz ve tablet gıda ürünleri, bir süredir beslenme sektöründe protein takviyeleri şeklinde vücut geliştirme dünyasının temelini oluşturmaktadır.

Bugün bir firma, basit, sağlıklı ve uygun fiyatlı gıda olarak tanımladığı bir ürünü tüketicilere sunmuştur. Bu ürün, pirinç proteini, yulaf unu, ayçiçek yağından yapılmış ve suyla çalkalanıp içilen, vitamin ve minerallerle dolu bir yemek yerine kullanılan bir tozdur. Bir diğer ürün soya proteini, pancarda bulunan doğal bir şeker (alg yağı) ve gerekli tüm mikro besinler içeren toz bir içecektir. Bunların ikisi de günlük beslenme ihtiyacının tamamını sağlar.

Bu ilk ürünlerin arkasından başka ürünlerde de gelmeye başlamıştır, ancak bu beslenme şeklinin insanların alışkanlıkları ve kültürler ile nasıl bağdaşacağı da düşünülmektedir.

Diğer yandan doğal olarak toz ve tablet gıdalar, sağlık endişelerini de beraberinde getirmektedir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile toz ve tablet formundaki gıdaların sağlık sertifikasyonu hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme