Süt ve Süt Ürünleri Sağlık Sertifikasyonu


Süt ve diğer süt ürünleri, beslenmede en önemli doymuş yağ kaynağıdır ve başlıca riski damarları tıkamasıdır. Süt ürünleri ayrıca kolesterol içerir. Yağ, doymuş yağ ve kolesterol oranı yüksek beslenme şekli kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.

Süt ve Süt Ürünleri Sağlık Sertifikasyonu

Sütte bulunan laktoz, bir başka tehlikedir. Genelde bebekler ve çocuklar, anne sütünde ve inek sütünde bulunan şeker olan laktozu parçalayan enzimler üretir. Ancak büyüdükçe birçok kişi bu kapasiteyi kaybeder ve laktoz intoleransı ortaya çıkar.

Araştırmalar, süt, süt ürünleri ve peynirdeki yüksek yağ içeriği ve hormonların, kadınlarda meme kanserine, erkeklerde prostat kanserine neden olduğunu ortaya koymuştur.

Ancak bazı vejetaryenler dahil olmak üzere birçok kişi hala önemli miktarlarda süt ürünleri tüketiyor ve resmi politikalar, sağlık yararlarını sorgulayan ve potansiyel sağlık risklerini gösteren bilimsel kanıtlara rağmen, hala bu ürünleri teşvik ediyor.

Diğer taraftan süt, hormonlardan pestisitlere kadar değişen kirleticiler içerir. Süt, doğal olarak bir ineğin vücudunda üretilen hormonları ve büyüme faktörlerini de içerir. Ayrıca, insan yapımı hormonlar, süt üretimini artırmak için yaygın olarak ineklere verilir. İneklere enfeksiyonları tedavi etmek için verilen antibiyotiklerin izleri bazı süt ve süt ürünleri örneklerinde çıkmaktadır.

Pestisitler, poliklorlu bifeniller (PCB’ler) ve dioksinler, sütte bulunan diğer kirletici örnekleridir. Süt ürünleri, beslenme ile alınan toplam dioksinlerin dörtte biri ila yarısına katkıda bulunur. Tüm bu toksinler zamanla vücutta birikme eğilimindedir. Sonunda bu durum, bağışıklık, üreme ve sinir sistemlerine zarar verir. Ayrıca, poliklorlu bifeniller (PCB’ler) ve dioksinler kansere neden olmaktadır.

Süte karışan diğer kirleticiler arasında melamin bulunmaktadır. Bu genellikle plastiklerde bulunur ve böbreklere ve idrar yollarına zarar verir. Diğer bir kirletici olan aflatoksinler de kansere neden olan toksinler arasındadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda bütün bu kirleticiler kapsamlı bir şekilde analiz edilmektedir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile süt ve süt ürünleri sağlık sertifikasyonu hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme