Organik Zeytinyağı Gıda Güvenliği Sertifikası


Zeytin ağaçlarının doğal olarak dayanıklı olduğu ve zararlı haşerelere karşı dirençli olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle zeytin ağaçları genel olarak böcek ilacı veya kimyasal gübre gerektirmezler. Dolayısıyla birinci sınıf sızma zeytinyağı, organik sızma zeytinyağı ile kalite bakımından aynıdır. Tipik olarak, birinci sınıf zeytinler, organik zeytinyağında kullanılan zeytinlerle aynı şekilde yetiştirilir ve hasat edilir. Her ikisi de extra virgin zeytinyağı sınıfına girmektedir ve her ikisi de zeytinlerin ilk sıkılmasından (preslenmesinden) elde edilmektedir. Her ikisi de asitlik, kimyasal doku ve duyusal testler için aynı gereksinimlere sahiptir. Bunların aralarındaki tek fark, birinin sertifikalı organik zeytin kullanılarak üretilmesi, diğerinin ise organik olmamasıdır.

Organik Zeytinyağı Gıda Güvenliği Sertifikası

Ancak organik sızma zeytinyağı, diğer bir zeytinyağı ile kalite açısından karşılaştırılacak olursa bazı farklar kendini gösterir. Bu farklar daha ziyade yağın nasıl yapıldığında ve yağın nihai kalitesinde yoğunlaşır. Bu yağlar kendi sınıf tanımlarını karşılamak için farklı kimyasal gereksinimlere sahiptir. Bu nedenle yağın nihai sonucu, renk, tat ve benzer özellikler açısından çok farklı olabilir.

Organik ve organik olmayan zeytinlerin yetiştirilme şekilleri de farklıdır. Organik zeytinler, akredite bir organik belgelendirme kuruluşu tarafından kimyasal gübre, böcek ilacı veya diğer yapay maddeler kullanılmadan yetiştirilmek üzere belgelenmiş olan zeytinlerdir. Bu zeytinlerin organik olması için, büyümelerine yardımcı olacak herhangi bir kimyasal madde veya böcek ilacı kullanılmamaktadır.

Genel olarak zeytin ağacı verimli bir ağaçtır. Ancak, yine de hatalara ve bu hatalarla ilgili sorunlara maruz kalmaları mümkündür. Bazı yetiştiriciler az da olsa böcek ilacı kullanır veya hiç kullanmaz. Bazı yetiştiriciler ise meyveyi yok eden zeytin sineği gibi sorunlarla mücadele etmek için böcek ilacı kullanır. Zeytin tanelerinin büyümesini desteklemek için yalnızca organik olarak onaylanmış ürünlerin kullanıldığından emin olmak için, organik sertifikalı bir zeytinyağı kullanmak gerekmektedir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile organik zeytinyağı gıda güvenliği belgelendirme hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme