Hazır Gıda Güvenliği Sertifikası


Gıda güvenliği, gıdanın gıda kaynaklı hastalıkları önleyecek şekilde işlenmesini, hazırlanmasını ve saklanmasını tanımlayan bilimsel bir disiplindir. Sağlıklı beslenme aynı zamanda besinleri korumak ve hastalıkları önlemek için gıda hazırlamayı ve gıda üretimi konularına dikkat etmeyi içerir.

Hazır Gıda Güvenliği Sertifikası

Hazır gıdaların yükselişi, insanların modern yaşam şeklinde ayak uydurmalarına yardımcı olmaktadır. Yıllar içinde insanların yaşam tarzları çarpıcı bir şekilde değişmiştir. Hazır gıdaların mevcudiyeti, bu modern yaşam tarzını sürdürmeyi kolaylaştırmıştır. Hazır yemeklerin en büyük avantajı, yemek pişirmek için harcanan zamandan tasarruf sağlamasıdır. Ayrıca, işyerlerinde verimlilik artmıştır. Öte yandan, hazır gıdaların sağlıksız ve hijyenik olmaması ciddi bir tehlikedir. Her şeyden önce tam bir beslenme sağlamamakta ve fazla tüketildiği zaman, içeriğindeki koruyucular zararlı olmaktadır. Yapılan araştırmalar kanser olaylarındaki artışı, paketlenmiş hazır gıdalardaki yüksek koruyucu madde içeriğine bağlamaktadır. Ayrıca, gıda tezgahları yeterince hijyen standartlarını taşımamaktadır. Kısaca düzenli hazır hazır gıda tüketiminin dezavantajları, avantajlarından daha ağır basmaktadır.

Ne yazık ki, hazır gıdaların tümü sağlıklı değildir ve birçoğu çok fazla tuz, şeker ve yağ içermektedir. Diğer yandan beslenme değerleri açısından çok iyi oldukları söylenemez. Az yağlı veya yağsız olarak kabul edilen hazır gıdalar, genelde katı bir işlemden geçen ev yapımı yiyeceklere kötü birer alternatif olarak görülmektedir. Ayrıca ev yapımı gıdaların tüm malzemeleri tazedir, tüketim için güvenlidir ve sağlığa zararlı hiçbir koruyucu madde içermemektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen analizlerde, hazır gıda içerikleri niteliksel ve nicel olarak belirlenmektedir. Hazır gıdaların insan organizması için izin verilenden daha fazla tuz veya şeker içerdiği bilinen bir gerçektir. Bugün obezite sorunun başlıca nedeni hazır gıda tüketiminin artmasıdır. Sonuç olarak hazır gıdalar, beslenme endüstrisindeki gelişimin bir sonucudur ve olumsuz yönleri olmasına rağmen, faydaları inkar edilemez olduğu için her zaman tercih edilmektedir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile hazır gıda güvenliği sertifikası hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme