Glutensiz Gıda Sertifikasyonu


Tıbbi olarak çölyak hastalığı teşhisi konulan kişilerin bağışıklık sistemi, glutene tepki verir. Bu hastalık bağırsağa zarar vermektedir. İyileşmek için tek tedavi yöntemi gluten tüketmemektir. Gluten esas olarak buğday, arpa ve çavdar tahıllarında bulunur. Glutensiz diyet, sadece bağırsakları iyileştirmeye yardımcı olan bir beslenme şeklidir.

Glutensiz Gıda Sertifikasyonu

Glutensiz beslenmede, doğal olarak gluten içermeyen herhangi bir gıda yenebilir. Örneğin et, balık, meyve ve sebzeler, pirinç, patates ve mercimek gibi. Hazır yemekler ve çorbalar gibi gluten içermeyen işlenmiş gıdalar da yenebilir. Ayrıca özel olarak üretilmiş glutensiz ekmek, un, makarna, kraker ve bisküvi gibi glutensiz ikame gıdalar da mevcuttur.

Gluten içermeyen hem alkollü hem de alkolsüz birçok içecek bulunmaktadır. Örneğin meyve suyu, aromalı su, gazlı içecekler, şarap ve likörler gibi. Ayrıca özel olarak yapılmış glutensiz biralar da bulunmaktadır.

Kısaca gluten belli bir protein türüdür. Glutensiz olmak, buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllardan kaçınmak anlamına gelir. Glutensiz bir beslenmede belki de en zor adım, ekmeğe veda etmektir. Ayrıca simit, kek, kruvasan, hamburger ekmeği, çörekler ve pizza tüketilmemelidir. Ancak bazı fırınlarda glutensiz ekmek yapılmaktadır. Bunlar genelde buğday yerine pirinç veya patates unu ile yapılır. Etiketinde mutlaka glutensiz ifadesi olmak zorundadır. Geleneksel kahvaltılık gevrekler de, glutensiz diyet yapan insanlar için zararlıdır. Birçok tahılda gluten bulunmaktadır. Mısır ve pirinç bazlı tahıllar iyi kahvaltı alternatifleridir, ancak bazıları malt (arpa) içerebilir. Etiketleri dikkatli okumak önemlidir.

Belli teknolojik gelişmeler paraleline, tüketicilerin hassasiyetleri veya intoleransları için güvenli gıdaları belgeleyen tahılsız veya glutensiz sertifika programları bulunmaktadır. Çeşitli gıda maddelerinin, tahıl içermediğinden emin olmak için, ürün içerik beyanları, denetçiler tarafından denetlenmektedir. Daha sonra ürünler, gluteni belirlemeye yönelik bir Elisa testi için laboratuvara gönderilir. Bu süreç, tüketicilerin güvenebileceği gerçekten tahılsız ve glutensiz bir son ürün sağlamaya yardımcı olur. Belgelendirme, tüketicilere gıda güvenliğini sağlamanın en doğru yöntemidir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile glutensiz gıda sertifikasyonu hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme