Gıdalarda Vegan Sertifikasyonu


Veganlık anlayışı, inanılmaz bir hızlı artmaktadır. Vegan, hayvanlardan gelen hiçbir ürünü tüketmeyen ve günlük rutinlerinde hayvan sömürüsüne katkıda bulunan hayvansal herhangi bir ürünü, örneğin yiyecek, içecek, giyecek, kozmetik ve benzeri ürünü kullanmaktan kaçınan kişidir. Veganların satın alma kararları daha katı, düşünceli ve bilinçlidir.

Gıdalarda Vegan Sertifikasyonu

Genel olarak vegan sertifikası, ürünün imalatında hiçbir hayvansal içerik veya hayvansal yan ürün kullanılmadığı ve ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediği anlamına gelir. Bu bakımdan bir vegan sertifikası, tüketici güvenini arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Tüketiciler vegan anlayışını çeşitli nedenlerle benimsemektedir: hayvanlara şefkat, çevresel sürdürülebilirlik ve bilimsel olarak kanıtlanmış sağlık yararları. Gerçek şu ki, veganlık dünya çapında yayılmasını sürdürüyor ve tüketiciler vegan iddialarını meşrulaştırmak için vegan sertifikasına sahip bitki bazlı vegan ürünler arıyorlar.

İstatistikler, vegan ürünlerini tercih edenlerin yüzden 80’inin kendilerini vegan görmediklerini, sadece daha sağlıklı ve bitki temelli yaşam tarzını seçen bilinçli tüketiciler olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, tüketiciler vegan sertifikasını ve vegan logosunu aramaktadır. Bitki bazlı ürünleri önemseyenler, küçük içerikleri okumak yerine, dürüst bir vegan standardı ve logosu talep etmektedir.

Kısaca bir vegan sertifikasyon programı, esas olarak, yiyecek, içecek, kozmetik, tekstil, moda, mobilya ve vegan doğrulaması ve vegan sertifikasyon süreciyle incelenen ve vegan olduğu kabul edilen, hayvanlar kullanılmadan veya sömürülmeden diğer tüm ürünleri kapsamaktadır.

Vegan sertifikasyon programı, tedarik zincirini araştırır ve vegan iddialarının bütünlüğünü sağlamak için üretim süreci ve tesisleri, herhangi bir olası çapraz bulaşma tarafından tehlikeye atılmaz. Ürünler ancak ayrıntılı bir başvuru sürecinden ve nihai ürün üzerinde hiçbir hayvan testi yapılmadığının onaylanmasından sonra doğrulanır. Vegan onaylı ürünler, yerinde denetim incelemelerine ve gerekli laboratuvar testlerine tabidir. Yerinde denetimi tamamlanmış ürünler için vegan sertifikası düzenlenir ve ürünler üzerine vegan logosunun iliştirilmesine izin verilir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile gıdalarda vegan sertifikasyonu hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme