Gıdalarda Migrasyon ve Kontaminasyon Kontrol Sertifikasyonu


Kötü tasarlanmış ya da kötü malzeme kullanılmış gıda ambalajları, kimyasal gıda kontaminantlarının kaynağı olmaktadır. Kimyasal kirleticilerin gıda ile temas eden malzemelerden gıdaya geçişine migrasyon denmektedir. Ne yazık ki gıda ile temas eden malzemeler, kimyasal gıda kontaminasyonunun hafife alınan bir kaynağı olmaktadır.

Gıdalarda Migrasyon ve Kontaminasyon Kontrol Sertifikasyonu

Ambalajdan gıdaya kimyasal göçün gerçekleşme derecesi çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin kimyasal bileşiğin, ambalaj malzemesinin ve gıdanın fiziko-kimyasal özellikleri, sıcaklık, depolama zamanı ve gıda hacmiyle orantılı olarak ambalajın boyutu migrasyonun etkisinde önemlidir.

Ambalaj malzemesinin türüne bağlı olarak ambalajdan gıdaya geçebilecek kimyasal türleri oldukça çeşitlidir. Paslanmaz çelik, seramik veya cam gibi malzemelerde, sadece gıda ile doğrudan temas eden iç yüzeydeki kimyasallar geçebilir. Ambalaj malzemesinin içinden veya dış yüzeyinden kimyasal difüzyon mümkün değildir. Bununla birlikte, cam ambalajlı gıdalar kapaktan göç ile kirlenebilir.

Kağıt, karton veya plastik gibi ambalaj malzemeleri doğrudan göç kaynağı olabilir. Kimyasallar ayrıca ambalaj yoluyla dışarıdan da geçebilir. Örneğin baskı mürekkepleri, kağıt kartondan kuru gıdalara geçebilir. Kağıt bazlı malzemelerin büyük gözenek boyutu, daha küçük moleküllerin dışarıdan gıdaya geçmesine izin verir.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen migrasyon ve kontaminasyon testlerinde, kimyasal transferin kapsamını belirlemek için, gerçek gıda maddeleri yerine gıda benzerleri kullanılmaktadır. Gıda benzerleri, kimyasal analizin basitleştirilmesi nedeniyle gıda ikamesi olarak kullanılır. Kimyasal algılama ve miktar tayini, her bir gıda türü ve ilgili her kimyasal için için özel olarak geliştirilmiş analitik yöntemler gerektirir. Bu yöntemlerle, su bazlı, yağlı gıdalar veya hem sulu hem yağlı özelliklere sahip gıdalar test edilmektedir. Örneğin, yağlı bir gıdaya migrasyon, gıda benzeri bitkisel yağ ile ölçülür. Su bazlı yiyecek ve içecekler için yüzde 10 etanol veya yüzde 3 asetik asit gıda benzerleri kullanılır. Kuru gıdalar ise tanımlanmış gözenek boyutuna sahip sentetik bir polimer ile simüle edilir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile gıdalarda migrasyon ve kontaminasyon kontrol sertifikasyonu hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme