Gıda Paketleme ve Ambalaj Kalite Sertifikasyonu


Gıdaları korumak ve tüketicilerin ürünü tanımlamalarını sağlamak için gıda ambalajları kullanılmaktadır. Gıda ambalajı olmadan, bir ürünü diğerinden ayırt etmek mümkün değildir.

Gıda Paketleme ve Ambalaj Kalite Sertifikasyonu

Gıda ambalajı, paketlenen gıdaları dış mikroplara ve bakterilere karşı korumak için hayati öneme sahiptir. Ayrıca yiyecekleri korumaya ve bozulmamasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Gıda ambalajı çıkarıldıktan sonra, bir gıda ürününün raf ömrü büyük ölçüde azalır.

Tüketiciler her zaman gıda maddelerinin doğru malzemelerle ve güvenli ve etkili bir şekilde paketlendiğinden emin olmak ister. İşletmeler, hedeflerine ve markalarına uyan kapsamlı bir gıda paketleme stratejisi geliştirmek zorundadır.

Bütün gıda ürünleri, kirleticiler ve bakteriler yüzünden kontaminasyon riski altındadır. Diğer yandan uzun süre nakliye veya depolamaya tabi tutulan gıda ürünleri daha yüksek kirlenme riski altındadır. Doğru paketleme ve paketleme bütünlüğünün test edilmesi bu nedenle çok önemlidir. Paket sızıntı dedektörleri ve conta bütünlüğü gibi test cihazları kullanılarak gıda ambalaj uygulamaları test edilmektedir. Hatalı paketleme aynı zamanda tüketicilerin sağlığını da etkiler. Bu nedenle, ambalaj havayı ve kirleticileri tamamen dışarıda tutmalıdır.

Doğru paketleme, gıda ürününün raf ömrünü önemli ölçüde arttırır. Kötü ve kalitesiz ambalajlar, raf ömrünün kısaltırken, gıda sağlığı sorunlarına da neden olur.

Gıda ürününün bütünlüğü, uygun şekilde paketlenmiş ve kirleticilerden korunmuş olsa da, fiziksel hasar yüzünden tehlikeye girebilir. Özellikle ürünü, taşıma, nakliye ve depolama sırasında meydana gelen fiziksel hasarlardan korumak için sağlam paketleme yapılmış olmalıdır.

Gıda paketleme teknolojisindeki yenilikler, gıda ürünlerinin uzak bölgelere gönderilmesini mümkün kılmıştır. Gıda ürünleri, tazeliğini ve kalitesini doğru paketleme ile korumuş olmaktadır.

Nihayet gıda güvenliğini sağlamak için ambalajın kurcalanmaya karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Kurcalanmış gıda ürünü sağlık için güvenli değildir.

Gelişmiş laboratuvarlarda bütün bu sayılan özellikler ayrıntılı şekilde test edilmektedir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile gıda paketleme ve ambalaj kalite sertifikasyonu hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme