Filtre Kahve Gıda Güvenliği Sertifikası


Filtre kahvelerde en büyük güvenlik problemi, filtreleme amaçlı kullanılan kağıt filtreleme ürünleridir. En modern teknolojilerde bile kağıt filtreleme ürünlerinde istenmeyen kirletici maddeler kalabilir. Birçok kağıt ürün için bu kirleticiler sağlık için endişe verici değildir, çünkü maruz kalma potansiyeli çok küçüktür. Bununla birlikte, kahvenin filtrelenmesi durumunda, sıcak su, kağıtta bulunan herhangi bir kimyasal için bir çözücü görevi görür. Genelde bu tür filtre kağıtları klor kullanılarak ağartılır ve en endişe verici kirleticiler klorlu dioksinlerdir.

Filtre Kahve Gıda Güvenliği Sertifikası

80’li yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, filtre kahve içen her on bin kişiden birinin, bu filtrelerden sızan dioksinler yüzünden kanser riski altında olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar kağıttan sızan kimyasalların yarattığı tehlikenin boyutunu göstermektedir. Son yıllarda kağıt ağartmadaki yeni teknolojiler bu riski düşürmüştür ancak klor kullanılarak ağartılan kağıtlarda dioksinler her zaman olacaktır.

Geri dönüştürülmüş kağıt filtrelerde de aynı tehlike bulunmaktadır. Çoğu zaman bu kağıt filtreler, boyalar, dolgu maddeleri ve güçlendirici ajanlar gibi üretim sürecinden sonra eklenen kirletici maddelerle yüklenmektedir. Kağıtlar, bisfenol-A (BPA), ftalatlar ve başka kimyasallar içerebilir. Kağıt geri dönüştürüldüğünde, bu kirletici maddelerin çoğu odun hamuru ile birlikte geri dönüştürülür. Bunlar kahve filtrelerinde asla bulunmaması gereken kirleticilerdir.

Kağıt filtreler sıkı bir şekilde dokunmuştur ve emicidir, yağların ve mikro partiküllerin çoğunu filtreler. Bu hem iyi hem kötüdür. Çünkü yağların ve mikro partiküllerin yokluğu, tortu içermeyen bir kahve sağlar, ancak bunlar olmadığı zaman kahve, aromasını kaybeder. Yine de kağıt filtreler en yaygın kullanılan kahve filtreleridir. Ayrıca kahvedeki kafetol nedeniyle kağıt filtre kullanmanın sağlık açısından daha uygun olduğu söylenmektedir. Kafetol, kandaki kolesterol seviyelerini yükselten bir alkol türüdür.

Gelişmiş laboratuvarlarda kağıt kahve filtrelerinin güvenlik testleri yapılmaktadır ve bu, filtre kahvenin güvenliği açısından önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile filtre kahve gıda güvenliği belgelendirme hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme