Doğal Gıda Sertifikasyonu


Doğal gıdalara yönelik talep, günümüzde giderek artmaktadır. Bugün için Avrupa Birliği ülkelerinde çıkarılan yasal düzenlemeler açısından doğal olarak kabul edilmeye uygun yalnızca iki gıda malzeme grubu bulunmaktadır. Bunlar su ve aromalardır. Bunların ikisi de sadece belli kriterlere uymaları durumunda doğal olarak sınıflandırılmaktadır.

Doğal Gıda Sertifikasyonu

Su ancak kaynağı, mineral bileşimi ve mikrobiyolojik durumu, kaynağındaki su ile, ilave bir arıtma işlemi uygulanmadan aynı ise, doğal su olarak sınıflandırılmaktadır. Doğal mineral suyuna, köpüklü hale getirmek için bir miktar karbondioksit ilave edilmesi, suyun doğal kabul edilmesini engellememektedir.

Doğal aromalara, ya da doğal tatlara gelince. Tatlandırıcılar, doğada bulunan bir bitki, hayvan veya mikroorganizmadan belli teknikler kullanılarak elde edilen malzemelerdir. Tüm kriterleri karşılamayan herhangi bir ürün, hem doğal olarak kabul edilmez, hem de içerikleri yapay olarak tanımlanır.

Örneğin, Birleşik Krallık, Gıda Standartları Kurumu (FSA), doğal süt ürünlerinin sadece gerekli fermantasyon kültürleri kullanılarak memelilerin sütünden üretilmesi gerektiğini savunur ve sade olmasını, yani koruyucu maddeler, renklendiriciler ve tatlandırıcılar gibi katkı maddeleri içermemesini şart koşar. Örneğin doğal yoğurt veya doğal süzme peynir, lezzetini, başka hiçbir şekilde ayarlama yapmadan, sadece üretim için gerekli bileşenlerden alır.

Kısaca doğal ifadesi, başka bir niteleme olmaksızın, sadece insan tarafından değil, yalnızca doğa tarafından üretilen gıdaları tanımlamak için kullanılır. Gıdayı işlemek için gerekli olanın ötesinde herhangi bir insan müdahalesini reddeder. Böyle olunca sadece ham veya işlenmemiş ürünler basitçe doğal olarak kabul edilir. Ancak bir miktar modifikasyona veya işleme tabi tutulmuş doğal içeriklerden yapılan diğer ürünler, daha fazla açıklama verilerek doğal kelimesini kullanmaya devam edebilir.

Bir gıda ürününün doğal olarak kabul edilmesinde etkili olan üç temel faktör şunlardır: işlenmemiş içerikler, diğer katkı maddeleri veya bileşenler ve insan manipülasyonu ya da işleme seviyesi.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile doğal gıda sertifikasyonu hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme