Çekirdek Kahve Gıda Güvenliği Sertifikası


Özellikle Türk kahvesinin birçok sağlık faydaları olduğu bilinmektedir. Örneğin, kandaki kolesterol seviyesini dengelemekte, kullanılan ağrı kesicilerin etkisini arttırarak ağrının hafiflemesine yardımcı olmakta ve çeşitli kalp hastalıklarını önlemektedir. Ayrıca sindirim sistemi üzerinde de çok etkilidir. Özellikle bağırsak hareketlerinin düzelmesi için oldukça yararlıdır. Bu arada kahvenin dikkati arttıran ve zihni açan bir etkisi olduğu da bilinmektedir.

Çekirdek Kahve Gıda Güvenliği Sertifikası

Günümüzde kahve üreticisi firmalar, müşterileri için güvenli ve kaliteli kahveler üretmeye çalışmaktadır. Bu çabalar, yeşil kahve çekirdeklerinden, kavurma makinesine, kullanılan ekipman bakımından paketleme ve nakliyeye kadar uzanan bir dizi sürecin doğru yönetilmesine dayanmaktadır.

Bir kahvenin kalitesi, yeşil kahve çekirdekleri ile başlar. Bu noktada kahve çiftliklerinin nasıl üretim yaptıkları ve kahve çekirdeklerini nasıl elde ettikleri son derece önemlidir. İşletmeler, insanlara, çiftlikten fincana kadar uzanan her aşamada kaliteli olmaya çalışmaktadır. Kahve çekirdeği alan işletmeler, çiftlik sahipleri ile ilişki kurmak ve kahve yetiştirme ve işleme süreçlerini anlamak için onlarla birlikte çalışmak zorundadır. Ayrıca kahvenin nasıl iyileştirileceği ve çiftliklerini daha güvenli ve daha sürdürülebilir hale nasıl getirileceği konusunda onlarla çalışmak için zaman ayırmaktadır.

Kahve çiftliklerinin iyi tarım uygulamaları ve iyi üretim uygulamaları esasları doğrultusunda faaliyet göstermeleri, aynı zamanda gıda güvenliği (FSS) esasları doğrultusunda üretim yapmaları ve belgelendirilmeleri gerekmektedir.

Birçok kahve çiftlikleri günümüzde organik ve toprak dostu bir çiftlik olarak çalışmaktadır ve belgelendirmeye önem vermektedir.

Çekirdek kahve genelde bir depoda çuval içinde saklanır. Kahvenin çiftliklerden gönderilmesinin geleneksel yolu bu şekildedir. Ancak bu çuvallardaki kahve çekirdeğinin, nemini koruması gerekmektedir. Çekirdek kahve kalitesinin bir göstergesi de, taze çıkan kahve çekirdeğinde yüksek nem içeriği bulunması ve kahvenin depolanması sırasında çekirdeğin bu nemi korumasıdır. Ayrıca kahve çekirdeklerine her türlü böceğin girmesi de engellenmelidir. Yeşil kahve çekirdekleri çok beklerse nem içeriği kaybolur ve kavrulurken kahvenin tadı değişir.

Kuruluşumuz beslenmelerine önem veren insanların yanında olmak ve onların güvenli gıda seçimlerine yardımcı olmak amacı ile sorumluluk duygusu ile hareket etmektedir. Bu kapsamda olmak üzere gıda üreten, depolayan, dağıtan ve hazırlayan firmaların bu yöndeki çabalarını kanıtlamalarına destek olmak amacı ile çekirdek kahve gıda güvenliği belgelendirme hizmetleri vermektedir.

Belgelendirme